چرا خوشه؟

چرا نزد چشم پزشک می‌رویم و در صورت نیاز، سنگینی عینک را بر صورتمان تحمل می‌کنیم؟ برای تماشای بهترِ جهانِ

خِرد تعلیم ندیده، حتی اگر به چشمِ مجهز نیز دسترسی داشته باشد، بازهم نمی‌تواند جهان پیرامون را با کیفیت ببیند. چنانکه فردی که مشق طی نکرده با میکروسکوپ به درک عالمانه از آنچه مشاهده می‌کند نخواهد رسید. خوشه، تعلیمِ تماشای جهان است. ما مسیر طی شده توسط اندیشمندان را «خوشه‌چینی» می‌کنیم به آن امید که منظره‌ای عمیق‌تر و دقیق‌تر از جهان پیرامون را به تماشا بنشینیم… اگر دغدغه تماشا دارید، سطرهای پیش رو تقدیم شما

خوانش به شیوه هم‌سخنی چیست

آموزش به شکل سنتی به گونه‌ای تجربه شده که فردی در مقام استادی به تعلیم بپردازد و انبوهی از شاگردان نیز در نقش پذیرنده به «شنیدن» مشغول باشند. این شیوه از تعلیم حتی اگر صحیح باشد نیز در حیطه حکمت و فلسفه راهگشا نخواهد بود. ما در یادگیریِ اندیشه نه فقط شنونده بلکه «پرورنده» مفاهیم هستیم و در نهایت تجربه فردی ما موثر در برداشتی است که از متن خواهیم داشت. خوانش به شیوه هم‌سخنی، رویکردی از رجوع به منابع و خواندنِ متن است که در آن برداشت قطعیِ پیشینی به کلاس درس تحمیل نخواهد شد؛ بلکه به تناسب اندیشه و اندوخته حاضران در جلسه، فهمی از متن بر ما پدیدار می‌شود.

چرا باید شوپنهاور خواند!

معروف است به بدبینی! یا شاید به تعبیر خودش واقع‌بینی. برای انسان هیچ کرامت ذاتی قائل نیست؛ جهان را هم آفرینش پروردگاری مهربان و بخشنده نمی‌داند! مرگ پدرش در سن نوجوانی مشکوک است به خودکشی و مادرش هم میانه خوبی با پسر ندارد و مسیر زندگی‌شان از هم جدا می‌شود. همه چیز برای تربیت شخصیتی تاریک و بی‌رغبت به زندگی مهیا است … اما!

 

خوشه، محفلی به محوریت هم‌خوانی کتاب جهان همچون اراده و تصور است و آنچه خواندید گزیده‌ای از کتابچه راهنمای شرکت در دوره بود. برای دریافت توضیحات بیشتر و متن کامل کتابچه، در واتس‌اپ به این شماره پیام بفرمایید. با توجه به محدودیت ظرفیت؛ اولویت با ثبت‌نام کنندگان قطعی است و با تکمیل ظرفیت از میزبانی سروران ارجمند معذور خواهیم بود. برای ثبت نام و راهنمایی تکمیلی، خانم حمیده محمدی  پاسخگوی شما خواهند بود:

۰۹۹۰۰۹۳۰۰۲۸