احتمالاً شما هم مثل من اگر در متن‌خوانی شوپنهاور به کلمه «چلمن» برسید کنجکاوی‌تان برانگیخته خواهد شد که این متفکر عمیق و دقیق، چه کسانی را با عنوان «چلمن» خطاب می‌کند. چه بسا بعد از شنیدن این چند دقیقه دریابیم که بسیاری از ما نیز در زندگی‌مان رفتارهای چلمن‌گونه داشته‌ایم. برای اینکه توجه داشته باشیم همه ما ممکن است در برخی شئون زندگی گرفتار این رویه و عادت باشیم و مسئله محدود به شخص یا گروه خاصی نیست من «ایسم» را به این کلمه اضافه کردم تا بیانگر نحوه‌ای از مواجهه با واقعیت در جهان باشد.

پیاله سوم

 

این جرعه از مِی، خارج از کتاب درباب حکمت زندگی و بر اساس بخشی از کتاب اصلی شوپنهاور است؛ اما به نظرم آمد آگاهی بر این قاعده ما را در درک بسیاری از مسائل، از جمله حکمت زندگی، یاری خواهد کرد.
منابع:
– جهان همچون اراده و تصور – صفحه 82
تقدیم از: حسام ایپکچی
خُم اول: حکمت زندگی – آرتور شوپنهاور

2 پاسخ
 1. اعظم السادات طباطبایی
  اعظم السادات طباطبایی گفته:

  وااای جناب ایپکچی ۵ دقیقه آخر پادکست فوق العاده بود، در تجربه زندگی بسیار به فهم اینچنین رسیدم که ای آقا ای خانم باید جزئیات را ببینی نه حکم قطعی بدهی، و نمیفهمیدم چرا اینگونه بود و الان باعمق کمی بیشتر به زندگی مینگرم، این روزها، منظورم سالهاست، بسیار ناملایمات دیدم و فقط شنیدن پادکست هایی مانند می و انسانک تحمل را بر من هموار میکند و می توانم به راهم ادامه دهم.
  سپاس

  پاسخ
 2. Nasim
  Nasim گفته:

  با سلام ممنون‌از مطالب مفیدتون لطفا از مطالب فیلسوفانی جون دکارت،نیچه،آلبرت انیشتین،استیون هاوکینگ و….بیشتر بگذارید سپاس بیکران

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.